Emu64.pl

Świat komputerów Commodore 64

Komputer domowy w latach 80-tych

Większość dzisiejszych trzydziestolatków doskonale wie co to jest, a raczej było Commodore 64. Dzisiejsza młodzież zupełnie nie rozumie co to znaczy zachwycać się ubogą grafiką, naiwną szatą dźwiękową czy komunikatem : „trwa wczytywanie gry”. Jednak dla ówczesnej młodzieży Commodore 64 był tym co dla dzisiejszej iPhony i iPody- czyli cudem myśli technicznej, a tym samym szczytem marzeń. Komputer Commodore 64 był bowiem niemal wyznacznikiem statusu, niewielu go miało, wielu chciało mieć.

Garść danych

Commodore 64 zostało wyprodukowane na początku lat 80-tych, a konkretnie w roku 1982. Jego cena była jednak jak na owe czasy zaporowa, wynosiła prawie 600 dolarów, dlatego Commodore 64 nie spotkało się z ciepłym przyjęciem klientów, którzy woleli tańsze produkty konkurencyjnej firmy ZX Spectrum. Próbowano więc zminimalizować koszty produkcji a także wprowadzono szereg aplikacji. Tak też powstała nowa wersja czyli Commodore Plus/4, jednak nie pozyskała ona przychylności konsumentów. Kolejne wersje wypuszczane przez firmę Commodore to: Commodore 16 (zaprojektowany został by konkurować z innymi komputerami domowymi o cenach poniżej 100 dolarów) i Commodore 128 (wyposażony był w dwa procesory i umożliwiał tym samym trzy tryby pracy).

Ulepszone C64C

Nowa, czwarta wersja komputera różniła się od swoich poprzedników już samym wyglądem, zawierała także komercyjny system operacyjny oparty na graficznym interfejsie (GUI-GEOS) , zmieniono jej procesor na układ 8500 R4, układ graficzny na VIC 8569 i dźwiękowy na SID 8580.

Zmierzch i legenda C64

Firma zakończyła produkcję komputerów dopiero w 1993, chociaż ich zmierzch był już doskonale widoczny pod koniec lat 80-tych. Co ciekawe Commodore sprzedawało jeszcze swe stare komputery, gdy na rynku pojawiła się już ich nowsza wersja Amiga. Firma tym samym ustanowiła rekord Guinnessa w liczbie sprzedanych egzemplarzy (było ich 25 milionów). Na sukces Commodore składały się duże jak na ówczesne czasy możliwości graficzne i dźwiękowe komputera, ważne dla pasjonatów gier. Commodore umożliwiało również, w prawdzie w ograniczonym jak na dzisiejsze standardy zakresie, pracę biurową na edytorach tekstów i arkuszach kalkulacyjnych.

Comments are currently closed.