Gry na Commodore 64

Źr. sxc.hu, autor: mattc3004
Komputer Commodore 64 budził ogólne pożądanie głównie przez wzgląd na swoje gry. Jak na ówczesne czasy komputer miał dość dobre osiągi i zaspokajał potrzeby nawet wybrednych graczy. Istniały różne możliwości wczytywania gier. Najprostszym nośnikiem gier były oczywiście kastety magnetofonowe. Ponieważ nie miały one praktycznie żadnych zabezpieczeń, dawały się łatwo kopiować, co w tamtych czasach nie było przestępstwem. Można było oczywiście zakupić odpowiednie kartridże z grami lub dyskietki.
Przegląd najpopularniejszych gier- gry bijatyki
Jedną z popularniejszych gier był „Cabal”, w którego grywali głównie chłopcy. Zadaniem było wcielenie się z postać samotnego komandosa i zdobywanie baz przeciwnika. Z wrogami walczono również w „Double Dragon”, gdzie samotny wojownik- mściciel wędrując z lewego na prawy kraniec ekranu, rozprawiał się z kolejnymi grupami wrogów. Ze strzelaniem do celu związana była również gra „Operation Wolf”, gdzie celem gracza było uwolnienie pięciu zakładników z obozu zagłady oraz gra „Rambo”, w której z lotu ptaka kierowaliśmy poczynaniami bohatera, mając przy tym do wyboru cały arsenał broni. Podobną perspektywę zastosowano w grze „Comando”, a rolą wojownika było przedostanie się przez pełną wrogów dżunglę
Gry symulacyjne i gry strategiczne
Jedną z bardziej znanych gier symulacyjnych było „Wings of Fury”. Zadaniem gracza było pilotowanie amerykańskiego myśliwca i atakowanie japońskich baz na Pacyfiku w czasie II Wojny Światowej. Wśród gier strategicznych duże wrażenie robiło „Defender of the Crown”, gdzie rolą gracza była walka o zdobycie tronu w średniowiecznej Anglii. Dobrym symulatorem jazdy był natomiast „Test Drive”.
Gry sportowe
Wśród gier sportowych wyróżniała się „One on One”-gra koszykarska polegająca na pojedynku między dwoma graczami i „Microprose Soccer”- gra w piłkę nożną.
Gry platformowe
„Bubble Bobble” to już klasyka gatunku wśród gier platformowych. Gracz poruszał dwoma smokami, których zadaniem było odnalezienie uwięzionych dziewczyn. Skakało się do tego między platformami i więziło wrogów w bańki. Platformówką było również „Dizzy” czyli uczłowieczone jajo i „Rick Dangerous”, gdzie gracz walczył w jaskini, piramidzie, niemieckiej fortecy i bazie rakietowej. Absolutnym numerem jeden stała się natomiast gra „The Great Giana Sisters”, szybko wycofana z rynku za podobieństwo do „Super Mario Bros”.